Pirmoji pasaulyje televizija buvo analoginė, toliau ją pakeitė skaitmeninė televizija, o dabar ypač populiarėja išmanioji televizija. Tiek analoginės, tiek skaitmeninės televizijos sistemos tiekia garso ir vaizdo turinį žiūrovams, tačiau jos iš esmės skiriasi tuo, kaip koduoja ir perduoda duomenis bei turi skirtingus privalumus ir trūkumus. Tuo tarpu išmanioji televizija leidžia naršyti internete ir žiūrėti, pavyzdžiui, „Netflix“ per jūsų išmanųjį televizorių. Palyginti skirtumus tarp analoginės, skaitmeninės ir išmaniosios būtina norint gerai suprasti skaitmeninės ir išmaniosios televizijos pranašumus, palyginti su analogine televizija, ir nuspręsti kokia televizija jums yra geriausia ir kokią jums reikėtų pasirinkti savo namuose.
Analoginės televizijos ypatumai
Analoginė televizija yra klasikinė televizijos signalų transliavimo technika, kuri naudoja nepertraukiamas analogines bangas garso ir vaizdo duomenims perduoti. Iki XX amžiaus pabaigos, ši transliavimo technologija buvo pagrindinis televizijos perdavimo būdas.
Signalų perdavimas
Analoginis signalas yra nuolatinis signalas, kuriame vienas laike kintantis dydis reiškia kitą laiko kintamąjį. Kitaip tariant, vienas kintamasis yra kito analogas. Analoginis signalas kinta laikui bėgant ir paprastai yra susietas su diapazonu, tačiau tame nuolatiniame diapazone yra begalinis verčių skaičius. Analoginis signalas naudoja tam tikrą terpės savybę, kad perduotų signalo informaciją. Vaizdiniam ir garsiniam televizijos programos turiniui pavaizduoti šis signalas yra nuolatinių bangų, kurios svyruoja pagal amplitudę ir dažnį, pavidalas. Analoginio televizijos signalo vaizdo informacija rodoma kaip horizontalių linijų, sudarančių vaizdą televizoriaus ekrane, seka. Kad būtų sukurtas judesio vaizdas, kiekviena eilutė sudaryta iš kelių pikselių, o visas vaizdas atnaujinamas kelis kartus per sekundę.
Kokybė ir patikimumas
Analoginius signalus lyginant su skaitmeniniais signalais, analoginių signalų kokybė ir patikimumas yra mažesnis. Analoginių signalų vaizdo įrašo kokybė palaiko tik SD (standartinę raišką) arba 480p. Taigi, analoginių signalų vaizdo kokybė yra ribota. Lyginant su skaitmenine televizija, analoginės televizijos skiriamoji geba dažnai yra mažesnė, todėl vaizdas yra ne toks aiškus ir išsamus. Taip pat analoginiai signalai yra veikiami trukdžių, todėl jie mažiau patikimi nei skaitmeniniai signalai.
Privalumai
Analoginės televizijos privalumai yra šie:
- Mažiau kainuojanti įranga.
- Dauguma vartotojų yra susipažinę su analoginės televizijos veikimu – jei vaizdo kokybė prasta, televizoriaus anteną galima perkelti į kitą vietą, kol vaizdas pagerės.
Trūkumai
Analoginės televizijos trūkumai yra:
- Duomenų perdavimas dideliais atstumais gali sukelti nepageidaujamus signalo sutrikimus. Kitaip tariant, analoginius signalus ir jų perdavimą labai veikia elektroninis triukšmas ar kiti trukdžiai. Todėl jo signalas gali dubliuotis arba yra silpnesnis ir priklauso nuo tam tikrų sąlygų.
- Analoginės televizijos signalas reikalauja daugiau energijos suvartojimo.
- Analoginiai signalai paprastai yra prastesnės kokybės nei skaitmeniniai signalai.
Skaitmeninės televizijos ypatumai
Visuomenėje skaitmeninės televizijos technologija pasirodė 1990-aisiais.Perėjimas nuo analoginio prie skaitmeninio transliavimo davė keletą privalumų ir patobulino televizijos programų transliavimą.
Signalų perdavimas
Skaitmeninė televizija – modernus televizijos transliavimo būdas, skaitmeniniais signalais perduodantis garso ir vaizdo turinį žiūrovams. Skirtingai nuo klasikinės analoginės televizijos, kuri naudoja nuolatines analogines bangas, skaitmeninė televizija paverčia garso ir vaizdo duomenis į dvejetainę skaičiavimo sistemą (į 0 ir 1).
Kokybė ir patikimumas
Skaitmeniniai signalai, kaip minėta ir anksčiau, patobulino televizijos programų transliavimą, nes skaitmeninė televizija palaiko aukštesnės kokybės formatus ir yra patikimesnė, nes skaitmeniniai signalai yra atsparesni trukdžiams. Skaitmeninė televizija palaiko didelės raiškos (HD arba 1080p) ir net itin didelės raiškos (UHD arba 4K) formatus.
Privalumai
Skaitmeninė televizija turi daug privalumų:
- Didesnė skiriamoji geba, todėl geresnė vaizdo ir garso kokybė.
- Skaitmeninius signalus naudojanti įranga yra labiau paplitusi.
- Skaitmeniniai signalai gali perduoti informaciją su mažiau triukšmo, iškraipymo ir trukdžių.
- Skaitmeninės sistemos yra tikslesnės, todėl klaidų atsiradimo tikimybė dažnai sumažinama naudojant klaidų aptikimo ir taisymo kodus.
- Skaitmeniniai signalai gali būti perduodami dideliais atstumais.
Trūkumai
Skaitmeninės televizijos trūkumai:
- Skaitmeninės televizijos kanalų keitimas vyksta lėčiau nei naudojant analoginę televiziją, nes imtuvui reikia šiek tiek laiko iššifruoti skaitmeninį signalą.
- Skaitmeninės televizijos antenoms reikalingas stiprus skaitmeninis signalas, todėl gali tekti atnaujinti arba tinkamai suderinti televizoriaus anteną, kad gautumėte norimą vaizdą. Norint išsirinkti geriausią anteną, pasirinkimas gali būti tarp lauko ar kambario antenų.
- Skaitmeninės televizijos sistemos ir informacijos apdorojimas paprastai yra sudėtingesni.
Išmaniosios televizijos ypatumai
Šiuolaikiniame amžiuje televizijos technologijos smarkiai išsivystė, todėl išmanieji televizoriai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Remiantis statistikos duomenimis iš coolest-gadgets.com, 2023 m. visame pasaulyje išmaniąja televizija naudojosi beveik 1,1 milijardo žmonių. Manoma, kad šis skaičius ateityje tik augs.
Signalų perdavimas
Išmanioji televizija yra skaitmeninė televizija su integruota operacine sistema ir interneto naršykle. Išmanieji televizoriai jungiasi prie jūsų namų interneto per laidinį interneto ryšį arba per jūsų asmeninį Wi-Fi tinklą. Kai pirmą kartą prisijungsite prie išmaniosios televizijos, būsite paraginti įvesti prisijungimo prie interneto tinklo informaciją, kurią pateikė jūsų interneto paslaugų tiekėjas.
Kokybė ir patikimumas
Dauguma išmaniųjų televizorių šiandien palaiko didelės raiškos (HD) ar net 4K (UHD) skiriamąją gebą. Kai kuriuose išmaniųjų televizorių modeliuose taip pat yra pažangių ekrano technologijų, pavyzdžiui, OLED arba QLED, kurios dar labiau pagerina vaizdo kokybę, spalvų ryškumą ir suteikia didesnį kontrastą. Kadangi išmanioji televizija irgi paremta skaitmeniniais signalais, išmanioji televizija yra patikima ir atspari trukdžiams.
Privalumai
Išmaniosios televizijos privalumai:
- Vienas iš pagrindinių išmaniųjų televizorių privalumų yra galimybė prisijungti prie interneto. Ši funkcija atveria pramogų pasaulį, leidžiantį srautiniu būdu transliuoti mėgstamus filmus, TV laidas ir internetinį turinį tiesiai per televizorių.
- Išmanieji televizoriai užtikrina didelę vaizdo ir garso kokybę.
- Dauguma išmaniųjų televizorių modelių siūlo lengvą valdymą, todėl kiekvienas, turintis ir neturintis daug techninių žinių, gali efektyviai valdyti televizorių.
Trūkumai
Išmaniosios televizijos trūkumai yra šie:
- Svarbu žinoti, kad daugelyje išmaniųjų televizorių yra įrengtos atskiros internetinės kameros ir mikrofonai, o tai gali padidinti tikimybę, kad kibernetinių atakų metu bus įsilaužta į šiuos komponentus.
- Tuo tarpu galimos ir kenkėjiškų programų atakos, jei naudojate išmanųjį televizorių apsipirkdami internetu. Dėl šių priežasčių svarbu apsaugoti savo namų Wi-Fi ryšį.
- Taip pat populiarėja išmaniesiems televizoriams skirtos saugos ir antivirusinės programinės įranga, kuri gali apsaugoti Jūsų televizorių ir informaciją.
Kokią televiziją pasirinkti?
Skaitmeninė televizija yra naujesnė technologija, turinti daug pranašumų palyginus su analogine televizija. Skaitmeninė televizija gali būti perduodama didesniais atstumais mažiau prarandant signalą. Skaitmeninė televizija taip pat siūlo geresnę vaizdo ir garso kokybę nei analoginė televizija.
Kaip ir minėta anksčiau, išmanioji televizija yra skaitmeninė televizija su integruota operacine sistema ir interneto naršykle. Išmaniojoje televizijoje su integruota operacine sistema ir interneto naršykle galite žiūrėti transliuotojo reguliuojamus kanalus ir pasiekti tokias programas kaip „Netflix“ ar „YouTube“. Išmaniųjų televizorių OLED ir QLED technologijos dar labiau padidina transliuojamo vaizdo kokybę.
Skirtingų televizijų ypatumų palyginimas
Geografinės aplinkybės
Geografinėms aplinkybėms apibūdinti naudojami televizijos standartai. Trumpai tariant, televizijos standartas yra techninis standartas, naudojamas televizijos vaizdo ar garso signalui pasiekti.
Praeityje kiekviena šalis laikėsi savo analoginio televizijos standartų. Paprastai NTSC buvo naudota tik Šiaurės Amerikoje, tačiau ši kodavimo sistema buvo naudojama ir kai kuriose Pietų Amerikos dalyse, Taivane, Filipinuose, Mianmare, Japonijoje ir Pietų Korėjoje. Nors paplitusi Šiaurės Amerikoje, didžioji pasaulio dalis naudojo PAL, kuri buvo naudojama ypač Kinijoje, Indijoje ir Vakarų Europoje. Trečioji standartinė analoginės televizijos transliavimo sistema yra SECAM, kuri buvo naudojama Prancūzijoje, Rusijoje ir Afrikoje. Daugelyje šalių analoginė televizija pakeista į skaitmeninę televiziją.
5 populiariausi skaitmeninės televizijos standartai naudojami pasaulyje šiuo momentu yra:
- DVB-T/T2 Europoje, Jungtinėje Karalystėje, Australijoje, Rusijoje ir kt.;
- ATSC Šiaurės Amerikos žemyne;
- SBTVD-T Pietų Amerikos šalyse;
- DTMB Kinijoje;
- ISDB-T Japonijoje.
Kalbant apie išmaniąją televiziją ir remiantis statistikos duomenimis iš prieš tai minėtos coolest-gadgets.com svetainės, 2023 m. visame pasaulyje išmaniąja televizija naudojosi beveik 1,1 milijardo žmonių. 70 % išmaniųjų televizorių savininkų naudoja savo išmaniuosius televizorius vaizdo transliavimui.
Įranga, kuri reikalinga renkantis televiziją
Analoginei televizijai reikia televizoriaus ir antenos, kuri priima analoginius signalus. Skaitmeninei televizijai namuose reikia televizoriaus ir taip pat antenos, kuri priima skaitmeninius signalus. Skaitmeninės televizijos antena gali būti lauke arba kambaryje. Prie skaitmeninio televizoriaus taip pat galima prijungti HDMI kabelį, pavyzdžiui, norint žaisti žaidimus. Verta paminėti, kad skaitmeninės televizijos televizorių ekranas yra didesnis nei analoginės televizijos. Tuo tarpu išmanioji televizija turi tokius privalumus kaip valdymas balsu, Wi-Fi prievadai, Bluetooth funkcija ir pan. Taigi, visos Integruotos programos ir paslaugos pasiekiamos tiesiogiai per išmanųjį televizorių.
Analoginės, skaitmeninės ir išmaniosios televizijos kaina
Analoginė televizija yra pigiausia. Skaitmeninė televizija yra pigesnė nei išmanioji televizija. Išmanieji televizoriai iš esmės yra sudėtingesni nei įprasti skaitmeniniai televizoriai, todėl išmanieji televizoriai yra brangesni nei įprasti skaitmeniniai televizoriai. Išmaniosioje televizijoje naudojamos technologijos padidina televizoriaus kainą. Tačiau, vertinant šių televizorių naudojimą pramogoms, svarbu atsižvelgti į ilgalaikę naudą ir patogumą, kurią siūlo būtent išmanieji televizoriai.